Conference
9-12 September 2019
Auditorium 500
ULiege
Liege
Belgium

Programme

 

Have a look at our detailed programme

Slight changes mainly concerning the order of presentations might still occur. 

 

Summary

 

Monday, 9 September

8:00 – 9:00 Welcome of participants

9:00 – 9:30 Conference opening (A 500)

9:30 – 9:55 Keynote n°01 Ricardo Hirata (Geosciences, Uni Sao Paolo, Brazil) : Managing urban water in Latin American aquifers. Do we know enough to support the sound decisions? (A 500)

9:55 – 10:25 Coffee break

10:25 – 10:50 Keynote n°02 Elisa Vargas-Amelin (EU DG Env, Belgium) : EU Groundwater Directive implementation, challenges and future (A 500)

10:50 – 12:20 S01 Groundwater quality response to climate, land use or other earth system changes (A 500)

12:20 – 13:05 Lunch

13:05 – 13:50 Poster session 1 (S01 and S02a)

13:50 – 14:15 Keynote n°03 Dan Lapworth (British Geological Survey, U.-K.) : Developing a voluntary European Groundwater Watch List for substances of emerging concern (A 500)

14:15 – 15:45 S02a Specific and emerging issues of groundwater pollution (A 500)

15:45 – 16:15 Coffee break

16:15 – 17:30 S02a Specific and emerging issues of groundwater pollution (A 500)

17:30 – 19:30 Reception - Ice breaking event (Conference venue)

 

Tuesday, 10 September

8:30 – 8:55 Keynote n°04 Joachin Jiminez-Martinez (EAWAG, Switzerland) : Impact of non-conventional waters on the unsaturated zone (A 500)

8:55 – 9:55 S03 Impact on groundwater quality of non-conventional water (treated wastewater, desalinated water) for (managed) artificial recharge and irrigation practices (A 500)

9:55 – 10:25 Coffee break

10:25 – 10:50 Keynote n°05 Callist Tindimugaya (Ministry of Water and Environment, Uganda) : A catchment based approach to the protection of the quality and quantity of groundwater resources: experiences from Uganda (A 500)

10:50 – 12:35 S06 Long term management, protection and use of groundwater resources from urban to rural environments, co-organized with the IAH Urban groundwater network (A 500)

12:35 – 13:20 Lunch (Conference venue)

13:20 – 14:15 Poster session 2 (S02b + S04 + S06) (Conference venue)

                 Side event: Groundwater Quality from a Global Perspective (13h00 -14h15) (A 500)

14:15 – 14:40 Keynote n°06 Gudrun Massmann (Uni Oldenburg, Germany) : Dynamic interfaces and their influence on groundwater biogeochemistry

14:40 – 15:55 S02b Diffuse pollution of groundwater from geogenic to anthropogenic origins (A 500)

                  S02c Threats to groundwater resources from subsurface phenomena (A 300)

15:55 – 16:25 Coffee break

16:25 – 17:55 S02b Diffuse pollution of groundwater from geogenic to anthropogenic origins (A 500)

                   S04 Groundwater quality at interfaces (A 300)

 

Wednesday, 11 September

8:30 – 8:55 Keynote n°07 Daniel Hunkeler (Uni Neuchâtel, Switzerland) : Advances in isotope methods for characterizing the fate of pollutants in groundwater (A 500)

8:55 – 10:10 S05a Advanced and new techniques for characterizing groundwater quality, pollutant fate and subsurface systems, part 1 : monitoring, fluxes... (A 500)

10:10 – 10:40 Coffee break

10:40 – 11:05 Keynote n°08 Frederic Nguyen (Uni Liège, Belgium) : Innovation in near-surface geophysics: going beyond standard "stand-alone" imaging surveys (A 500)

11:05 – 12:35 S05a Advanced and new techniques for characterizing groundwater quality, pollutant fate and subsurface systems, part 1 : monitoring, fluxes... (A 500)

12:35 – 13:20 Lunch

13:20 – 14:05 Poster session 3 (S02c + S03 + S05a-b-c)

14:05 – 14:30 Keynote n°09 Henning Prommer (CSIRO & UWA, Australia) : Recent advances on reactive transport modelling in groundwater (A 500)

14:30 – 16:00 S05b Advanced and new techniques for characterizing groundwater quality, pollutant fate and subsurface systems, part 2 : isotopes, tracers… (A 500)

                  S05c Non- to low-invasive technologies for subsurface characterization (A 300)

15:30 – 16:00 S05b continuing in room A500 (A 500)

  S07 Groundwater flow and reactive transport processes and modelling, including the impacts of heterogeneity (A 300)

16:00 – 16:30 Coffee break

16:30 – 18:00 S05b Advanced and new techniques for characterizing groundwater quality, pollutant fate and subsurface systems, part 2 : isotopes, tracers… (A 500)

                  S07 Groundwater flow and reactive transport processes and modelling, including the impacts of heterogeneity (A 300)

19:00 – 22:30 Gala dinner (Banneway farm -transportation provided)

 

Thursday, 12 September

8:30 – 8:55 Keynote n°10 Paul Van Riet (Dow Chemicals, Netherlands) : The Evolution of Remediation Technologies (A 500)

8:55 – 10:10 S08 Existing and future trends in groundwater remediation, co-organized with NICOLE (A 500)

10:10 – 10:40 Coffee break

10:40 – 11:25 S08 Existing and future trends in groundwater remediation, co-organized with NICOLE (A 500)

11:25 – 12:25 S10 Non-aqueous phase liquids : LNAPLs and DNAPLs (A 500)

12:25 – 13:10 Lunch

13:10 – 13:55 Poster session 4 (S7 + S8 + S10 + S11)

13:55 – 14:20 Keynote n°11 Julie Konzuk (Geosyntec, Canada) : Challenges and Considerations for Assessing and Monitoring Natural Attenuation Mechanisms, Plume Persistence, and Treatment Durations at Megasites with Complex Chemistries and Heterogeneous Environments (A 500)

14:20 – 14:50 S10 Non-aqueous phase liquids : LNAPLs and DNAPLs (A 500)

14:50 – 16:05 S11 Natural attenuation of contaminants (A 500)

16:05 – 16:35 Closing debate and ceremony (A 500)

 

Friday, 13 September

8:45 – 17:30 Technical visit in Spa and its sources (Spa)

 

 

 

 

 

Contact us if you need information

Search